wtorek, 16, styczeń 2018
Numer alarmowy: 998 lub 112

STOP wypalaniu traw!

Stop wypalaniu traw

Już od wielu lat przełom zimy, wiosny oraz przedwiośnie to okresy, w których wyraźnie wzrasta liczba pożarów łąk i nieużytków. Spowodowane jest to, niestety, wypalaniem traw i pozostałości roślinnych. Obszary zeszłorocznej wysuszonej roślinności, która ze względu na występujące w tym czasie okresy wegetacji stanowi doskonałe podłoże palne, co w zestawieniu z dużą aktywnością czynnika ludzkiego w tym sektorze, skutkuje gwałtownym wzrostem pożarów. Za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego.

Dowiedz się więcej

NIE dla czadu!

NIE dla czadu!

Tegoroczna kampania „NIE dla czadu” jest już trzecią jej edycją. Zeszłoroczna, obejmująca okres wrzesień 2012 – marzec 2013 w porównaniu z takim samym okresem 2011–2012 przyniosła wymierne skutki. Strażacy odnotowali o 15 mniej ofiar śmiertelnych tlenku węgla!

Zawsze powtarzaliśmy i powtórzymy to także i w tym roku – jeśli dzięki tej kampanii uratujemy chociaż jedno życie ludzkie, to na pewno było warto.

Mamy nadzieję, że liczba osób, które poniosą śmierć na skutek zaczadzenia z roku na rok będzie malała, że ludzie zrozumieją jak niewiele tak naprawdę potrzeba, by każdy z nas mógł poczuć się bezpiecznej w swoim mieszkaniu, w swoim domu.

Czytaj dalej

Zakaz wypalania traw

Ratujmy skowronki - Zakaz wypalania traw


Dlaczego nie wolno wypalać traw?

 • Wypalanie traw i zarośli jest zabronione! Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia środowiska.
 • Wypalania nie przynoszą żadnych korzyści gospodarczych natomiast powodują ogromne straty w przyrodzie!
 • Wypalania traw zabija zwierzęta. Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami, np. tak lubianych przez nas wszystkich skowronków.
 • Dym uniemożliwia pszczołom, trzmielom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, co powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin.
 • Przy wypalaniu giną mrówki, które zjadając resztki roślinne i zwierzęce ułatwiają rozkład masy organicznej oraz wzbogacają warstwę próchnicy przewietrzając glebę.
 • Ogień niszczy krzewy, nierzadko zniszczeniu ulegają dziesiątki hektarów lasów!
 • Niekontrolowany ogień stanowi zagrożenie dla zabudowań i pól uprawnych!
 • Ścielące się dymy utrudniają ruch drogowy i stają się przyczyną wypadków i kolizji - wielu strat i osobistych tragedii!
 • Sprzymierzeńcem ognia jest wiatr. Roznosi go we wszystkich kierunkach, przenosząc na lasy i gospodarstwa. Wystarczy nagły podmuch wiatru, bądź zmiana jego kierunki, by zapanowanie nad ogniem było niemożliwe.
Co robić?

 • Dzwoń pod numer 998!
 • Poinformuj straż pożarną, policję, nadleśnictwo!
 • Najważniejsze jest szybkie wykrycie źródła ognia!

Czytaj dalej